Jak medycyna estetyczna wykorzystuje kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy inaczej nazywany hialuronianem jest polisacharydem z grupy glikozoaminoglikanów i naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Znajduje się on w tkance łącznej, w ścianach naczyń krwionośnych oraz płynach ustrojowych i jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej.

Kwas hialuronowy posiada zdolność wiązania cząsteczek wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać do 250 cząsteczek wody –  dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa gospodarka wodna w komórkach. I ten efekt zapoczątkował stosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy łączy włókna kolagenowe i elastynowe, a jego ilość w skórze zależy m. in. od wieku i pory roku.
Największą ilość kwasu znajdziemy w skórze niemowląt i dzieci. To właśnie dzięki niemu jest ona tak gładka i sprężysta. Wraz z upływem lat, możliwości syntetyzowania tego polisacharydu przez ludzki organizm zmniejszają się. Szczególnie widoczne jest to po przekroczeniu 40 roku życia, jednak pierwsze skutki możemy zaobserwować już w okolicach 30-tych urodzin. Włókna kolagenowe tracą swoją elastyczność, a jednocześnie zmniejsza się ich liczba. Z tego właśnie powodu powstają zmarszczki oraz inne widoczne zmiany skórne. U osób w wieku 70 lat ilość kolagenu jest mniejsza średnio o 80% w porównaniu do osób, które nie ukończyły 40-tego roku życia.

Również w okresie letnim pod wpływem promieni słonecznych kwas hialuronowy ulega degradacji. W rezultacie, której dochodzi do fotostarzenia skóry.

 

Jak medycyna estetyczna wykorzystuje kwas hialuronowy?

Z wiekiem skóra traci kwas hialuronowy, który można uzupełnić m. in. poprzez iniekcję wypełniaczy zrobionych na bazie hialuronianu, a dokładnie usieciowanego kwasu hialuronowego.

Usieciowany kwas hialuronowy jest wolniej rozkładany przez organizm, dlatego efekty utrzymują się dłużej od 3 do 12 miesięcy, jednak czas absorpcji wypełniacza zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i prowadzonego stylu życia.

Najpopularniejszymi, i obecnie cieszącymi się ogromną popularnością jest wypełnianie zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym np. bruzd nosowo-wagowych, który zaczynają się pojawiać czasem już po 30 r.ż.

Drugim najpopularniejszym zabiegiem jest wypełnianie ust kwasem hialuronowym. Zabieg ma na celu korektę kształtu ust, zniwelowanie asymetrii lub uzyskanie pełniejszego ich kształtu. Kwas hialuronowy jest substancją fizjologiczną, a więc można stosować go bez ryzyka wystąpienia alergii. Stosowany jest zarówno zimą, jak i latem, ponieważ nie prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, dzięki czemu możesz mieć piękne usta przez cały rok.

Do poprawienia kształtu ust wykorzystuje się ok. 0,7 -1,0 ml kwasu hialuronowego, do ich powiększenia potrzeba nieco więcej kwasu.

Efekt powiększenia lub modelowania ust utrzymuje się zazwyczaj ok. 6 miesięcy.

Efekt wypełniania bruzd np. nosowo-wargowych utrzymuje się ok. 12 miesięcy.

W obu przypadkach czas absorpcji wypełniacza jest indywidualny i zależy od predyspozycji organizmu oraz prowadzonego stylu życia.

 

Kiedy zabieg nie jest dla Ciebie?

Trzeba pamiętać, że po zabiegu nie wolno rozgrzewać ciała, ani nadmiernie chłodzić. Dlatego nie wykonujemy zabiegu przed wyjazdem wakacyjnym w gorące kraje lub w góry. Zabieg nie zostanie wykonany jeśli będziesz miała choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze lub będziesz w trakcie leczenia.

Jak najlepiej przygotować się kiedy już zdecydujesz się na zabieg?

Pamiętaj aby nawadniać organizm przez cały czas, przed wypełnianiem jest to szczególnie ważne. Jeśli masz skłonność do opryszczki zaleca się zażywanie Heviranu przez 3 – 4 dni przed zabiegiem. Niestety alkohol to nie forma nawadniania, z niego musisz zrezygnować na dobę przed i po zabiegu.

Nie należy zażywać aspiryny i stosować leków przeciwzapalnych na około 3 dni przed zabiegiem.

 

Jak wygląda zabieg?

Pierwsza jest rozmowa z kosmetologiem, który zakwalifikuje do wypełniania wykluczając wszelkiego rodzaju przeciwskazania i uzgodni oczekiwany efekt. Następnie aplikowane jest znieczulenie zawierające lidokainę na około 20 minut. Gdy znieczulenie zacznie działać powodując delikatne uczucie mrowienia, kosmetolog przystępuje do zabiegu wypełniania.

Po zabiegu bardzo ważne jest uzupełnienie płynów, dlatego należy pić 1,5 – 2 litrów wody dziennie, aby kwas hialuronowy mógł prawidłowo wiązać cząsteczki wody, a efekt dłużej się utrzymywał.

Jeśli wciąż masz pytania przyjdź do naszego kosmetologa na bezpłatną konsultację.