Depilacja laserowa czy epilacja laserowa – czy jest bezpieczna, kiedy i dla kogo?

Jak skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia?

Obecnie najskuteczniejszą metodą jest epilacja laserowa często nazywana depilacją, chociaż depilacja to tymczasowe, krótkotrwałe usunięcie włosów np. woskiem lub depilatorem, a epilacja to trwałe pozbycie się owłosienia.

Słowo epilacja jeszcze się dobrze w naszym słowniku nie przyjęło, dlatego nawet gabinety używają zamiennie określenia depilacja i epilacja, aby ułatwić wyszukiwanie informacji o zabiegach swoim klientom.

W SO SKIN STUDIO KOSMETYCZNYM zabiegi wykonujemy laserem Light Sheer amerykańskiej firmy Lumenis, który jest najbardziej znanym i najdłużej stosowanym na Polskim rynku laserem, dlatego możemy zagwarantować wysoką skuteczność zabiegów.

Jak przebiega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa oparta jest na zjawisku selektywnej fototermolizy tzn. wiązka światła lasera dociera do mieszka włosowego, a następnie pochłaniana jest przez jego barwnik czyli melaninę, która jest zgromadzona w dolnej części korzenia włosa (w opuszce i łodydze włosa). To prowadzi do trwałego uszkodzenia cebulki włosa.

Z takim rozmieszczeniem melaniny mamy do czynienia tylko w aktywnej fazie wzrostu włosa zwanej anagenem.
Z tego też powodu nie zniszczymy wszystkich włosków podczas jednego zabiegu i aby epilacja była skuteczna musimy wykonać serię zabiegów.

Depilacja laserowa – skuteczność to jej drugie imię.

Skuteczność epilacji laserowej zależy od kilku czynników:

 • po 1-sze i najważniejsze odpowiednio przeszkolony personel, który właściwie dobierze parametry zabiegowe;
 • po 2-gie to właściwe przygotowanie do zabiegu, czyli to o czym już mówiłyśmy – nie wyrywamy włosków i nie opalamy się co najmniej 4-6 tygodni przed zabiegiem;
 • po 3-cie trzymamy się terminów zabiegów ustalonych przez specjalistę, zbyt długie przerwy między zabiegami spowodują, ze zabiegi będą mniej skuteczne i trzeba będzie ich wykonać więcej, aby cała terapia była skuteczna;
 • po 4-te to indywidualne predyspozycje klientów i tutaj najlepsze efekty uzyskujemy przy jasnej karnacji i ciemnych włosach.

Czy zabiegi usuwania włosów laserem są bezpieczne?

Bezpieczeństwo zabiegu depilacji laserowej wymaga unikania ekspozycji na promieniowanie słoneczne zarówno przez cały czas trwania terapii, jak i przez 4 tygodnie po jej całkowitym zakończeniu.

Niezwykle istotne jest rzetelne kształcenie osób wykonujących zabiegi laserowe, aby były one w stanie wykorzystać możliwości urządzenia i dobierać parametry adekwatnie do klienta.

Zabiegi wykonywane przez specjalistę po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań są w pełni bezpieczne.

Zabiegów nie wykonujemy min.:

 • u kobiet w ciąży i karmiących piersią
 • osób chorujących na padaczkę
 • przeciwskazaniem jest świeża opalenizna (także po solarium)
 • kremy z retinolem
 • zażywanie niektórych leków, w tym retinoidy, anytybiotyki,
 • ziół wywołujących nadwrażliwośc na światło, np. dziurawiec, nagietek, figura i 1 i 2
 • aktywne infekcje skórne

Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski, padaczka są przeciwskazaniami względnymi i po konsultacji z lekarzem zabiegi można wykonywać.

Zabiegi depilacji laserowej są na świecie wykonywane od ponad 3 dekad i odpowiednio wykonane nie powodują powikłań.

Jak się przygotować do zabiegu?

Aby skóra była dobrze przygotowana do zabiegi na 4-6 tygodni przez zabiegiem nie należy się opalać jak również depilować włosków depilatorem ani woskiem, generalnie nie wyrywać. Można natomiast golić.

Dzień przed zabiegiem lub w dniu zabiegu należy ogolić włosy maszynką – zasada: im dokładniej to zrobimy tym zabieg będzie mniej odczuwalny.

Odczucia podczas zabiegu są indywidualnie, więc nie należy się zbytnio sugerować odczuciami koleżanek.

Medyczne wskazania do depilacji u kobiet i mężczyzn.

Wskazania medyczne to min.:

 • nadmierne owłosienie: problem ten obejmuje owłosienie występujące w nietypowych miejscach (jak chociażby wąsik i broda u pań) oraz zbyt intensywne (na przykład bardzo gęste i mocne włosy na plecach). Choć niemalże całe ludzkie ciało pokryte jest włosami, to w wielu obszarach jest to delikatny meszek. Czasem jednak do czynienia mamy ze zbyt intensywnymi i mocnymi włosami. Dodatkowo odrastają szybko, przez co golenie i depilacja są mało efektywne i powodują podrażnienia;
 • wrastające włoski: problem ten związany jest przede wszystkim z klasyczną depilacją, czasem też z goleniem. Najczęściej pojawia się na nogach i w okolicach intymnych. To dlatego, że w tych obszarach najczęściej nosimy odzież blisko skóry. W efekcie włosom trudno przebić się przez nią i zaczynają się skręcać. Dlatego też obserwujemy je jako charakterystyczne, czarne punkciki;
 • zapalenie mieszków włosowych: najczęściej pojawia się jako skutek infekcji. Zapalenie mieszków włosowych ma postać krostek wypełnionych płynem. Czasem pośrodku nich możemy zauważyć wyrastający włosek. Zapalenie mieszków włosowych to konsekwencja golenia i depilacji, gdyż podczas tych zabiegów może dojść do wprowadzenia drobnoustrojów, a w efekcie pojawienia się stanu zapalnego.

Kiedy zrobić pierwszy krok?

Epilację można wykonywać ją przez cały rok, jednak najlepszy czas na rozpoczęcie zabiegów przypada na jesień, dlatego że epilację laserową można rozpocząć dopiero po upływie minimum 4 tygodni od ostatniej ekspozycji słonecznej.

Skóra poddawana zabiegowi epilacji laserowej nie może być opalona. Opalenizna to nic innego jak barwnik melanina, który wytwarza się w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Melanina występuje również we włosach i to właśnie na ten barwnik działa światło lasera. Jeżeli skóra jest opalona, laser napotyka barwnik już w naskórku, zanim zdąży dotrzeć głębiej do cebulki włosa. Może to doprowadzić do oparzenia naskórka i znacznego obniżenia efektywności wykonanego zabiegu.

Opalenizna nie dyskwalifikuje przed zabiegami wykonywanymi na urządzeniach najnowszej generacji, ponieważ możemy odpowiednio dobrać parametry do ciemnej karnacji, ale może zmniejszyć ich skuteczność.

Rozpoczęcie zabiegów jesienią nie tylko pozwala zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo, ale też daje wystarczająco dużo czasu by zdążyć z zakończeniem terapii prze kolejnym sezonem letnim.

Dlatego jesień to najlepszy czas, aby umówić się na konsultację do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, przekaże wszystkie istotne informacje na temat zabiegów i wykona próbę laserową.

Zapraszamy do SO SKIN Studio Kosmetycznego w Katowicach zaprasza na bezpłatne konsultacje.

Nasi specjaliści zadbają o komfort i bezpieczeństwo Państwa zabiegów.

lipolaser-jak-dziala