
Terapie kwasami – Kwas pirogronowy
Kwas pirogronowy stosuje się przede wszystkim w redukcji trądziku wieku dojrzałego oraz do pielęgnacji skóry dojrzałej i pozbawionej blasku. Zastosowanie wyższych stężeń i wydłużenie czasu ekspozycji powoduje mocniejszą penetrację w głąb skóry. Dzięki temu dodatkowo można uzyskać silne działanie przeciwstarzeniowe. Niweluje również rozstępy oraz wiotkość skóry.
Właściwości
- działanie keratolityczne – czyli złuszczające naskórek, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia;
- działanie komedolityczne – skutecznie redukuje zaskórniki;
- działanie sebostatyczne – zmniejsza i reguluje wydzielanie sebum skóry;
- działanie antybakteryjne – obniża pH skóry, dzięki czemu bakterie się nie namnażają;
- działanie nawilżające i dermoplastyczne – stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, nawilża i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka, niwelując skutki fotostarzenia, zmarszczki i blizny.
Dla kogo?
Zabiegi z kwasem pirogronowym to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, u których:
- obserwujemy problem z nadmiernym rogowaceniem naskórka;
- mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym (zaskórniki otwarte i zamknięte);
- wystąpiły blizny i przebarwienia potrądzikowe – działanie redukujące blizny.
Kwas pirogronowy jest produktem dość agresywnym i nie jest polecany u pacjentów ze skórą uwrażliwioną oraz u których są zaburzone funkcje barierowe skóry.
Kwas pirogronowy w gabinecie
W gabinecie stosujemy kwas pirogronowy o parametrach 44% pH=1,5. Kwas pirogronowy ma mniejszą cząsteczkę niż kwas mlekowy – penetruje głębiej i działa intensywniej.
Powyżej 50% ma bardzo silne działanie i szybciej penetruje skórę. Kwas pirogronowy stopniowo przekształca się w kwas mlekowy, co powoduje przedłużone działanie w skórze i wydłuża aktywny okres biostymulacji.
Penetracji kwasu pirogronowego towarzyszy wydzielanie ciepła. Nałożenie drugiej warstwy kwasu powoduje szybsze i głębsze działanie. Należy unikać wcierania kwasu pirogronowego w skórę podczas aplikacji, co mogłoby spowodować w dalszej konsekwencji powstanie blizn i przebarwień.
Skóra po zabiegu jest lekko bądź mocniej zaczerwieniona.
Proces bezpiecznej procedury zabiegowej to przedział czasowy 0–2 minut. Najlepiej jednak rozpocząć terapię od 30 sekund partiami.
Kurację wykonuje się w serii 4–8 zabiegów, w odstępach 7–14 dni.
Jak działa?
Kwas pirogronowy w zależności od stężenia jak i czasu ekspozycji może działać na poziomie naskórka jak i powierzchownej części skóry właściwej.
Na poziomie naskórka kwas pirogronowy działa przeciw zaskórnikowo (ułatwia odblokowanie ujść gruczołów łojowych), rozjaśnia, poprawia koloryt skóry, działa antybakteryjnie (zmniejsza miejscowo pH) i zmniejsza grubość warstwy rogowej.
Na poziomie skóry właściwej pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny czyli włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry i ma możliwość tzw. remodelingu skóry (stymulacja procesów regeneracji i naprawy uszkodzonych struktur).
- PRX-T33 Biorewitalizacja skóry (bez złuszczania)
- TCA – kwas trójchlorooctowy
- R-Peel – Retinol o stężeniu 4% z vit. C
- Terapie kwasami – Kwas ferulowy
- Terapie kwasami – Kwas glikolowy
- Terapie kwasami – Kwas pirogronowy
- Terapie kwasami – Kwas azelainowy
- Terapie kwasami – Kwas migdałowy
- Terapie kwasami – DNA Recovery Peel
Pozwól sobie na chwilę przyjemności
Umów się na wizytę do naszego salonu kosmetycznego i poczuj się odmieniona!