Fibryna autologiczna Katowice

Fibryna autologiczna, fibryna bogatopłytkowa to materiał pozyskiwany – podobnie jak osocze bogatopłytkowe – z własnej krwi pacjenta. Również jak osocze bogatopłytkowe (ang. PRP-Platelet Rich Plasma), fibryna bogatopłytkowa to materiał, który chętnie jest wykorzystywany w medycynie estetycznej, choć są pomiędzy nimi pewne różnice. Można zabiegi z użyciem fibryny bogatopłytkowej wykonywać na skórze twarzy, szyi i innych miejscach, gdzie np. występują blizny.

Fibryna bogatopłytkowa, w odróżnieniu od osocza, po podaniu do tkanek tworzy trójwymiarową przestrzeń. W przestrzeniach trójwymiarowej sieci fibryny umiejscowione są wysokie stężenia płytek krwi, czynników wzrostu, komórki macierzyste HSCs oraz leukocyty. Wszystkie te elementy składowe fibryny odgrywają bardzo istotną rolę w regeneracji tkanek.

Prosta procedura pozyskania fibryny bogatopłytkowej przebiega podobnie, jak osocze bogatopłytkowe. Wykorzystuje jedynie fizjologiczne właściwości krwi. Krew jest pobrana i odwirowana bez żadnych antykoagulantów oraz sztucznych aktywatorów. Po pobraniu krwi od pacjenta, probówkę umieszcza się w wirówce laboratoryjnej. Tutaj następuje odwirowanie z zachowaniem odpowiedniej prędkości oraz czasu. W ten sposób oddziela się osocze bogatopłytkowe. Do powstałego preparatu dodaje się w tym momencie czynnik, który sprawia, że możliwe jest utworzenie się fibryny autologicznej (jest to fibryna bogatopłytkowa).

Czym jest autologiczna fibryna?

Fibryna jest matrycą autogenną. Oznacza to, że stymuluje gojenie i wzrosty tkanek miękkich. Fibryna zawiera wiele czynników (np. czynniki wzrostu), które przyspieszają angiogenezę, tworzenie się fibroblastów, co przyspiesza proces gojenia oraz przyspiesza proces powstawania nowych komórek. Dzieje się tak, ponieważ fibryna uwalnia czynniki wzrostu stymulujące produkcję nowego kolagenu, a także cytokiny i nowych komórek, które przyspieszają i usprawniają proces regeneracji tkanek.

Głównym celem podawania pacjentom fibryny autologicznej jest rewitalizacja skóry, wygładzenie zmarszczek, redukcja bruzd i odmłodzenie skóry. Dzięki wypełnieniu fibryną możliwe jest przywrócenie jędrności w tych miejscach, w których z wiekiem nastąpił ubytek podskórnych tkanek. Osocze bogatopłytkowe w takiej sytuacji nie zapewniłoby tak dobrych efektów.

Płynna fibryna I-PRF podana miejscowo do tkanek natychmiast wypełnia przestrzenie od wewnątrz. Dzięki tworzącej się w tkankach strukturze przestrzennej, znajdujące się w sieci płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste powoli uwalniane są z macierzy fibrynowej i rozpoczyna się proces odnowy tkanek, komórek i naczyń oraz angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych).

Efektem podania autologicznej fibryny jest redukcja zmarszczek na twarzy oraz jej odmłodzenie poprzez wypełnienie fibryną określonych miejsc, w których nastąpiły z wiekiem ubytki tkanek podskórnych, takie jak:

 • bruzdy nosowo-wargowe,
 • okolice oczu,
 • dolina łez,
 • lwia zmarszczka,
 • czoło.

Wskazania do zabiegu

 • znamienne oznaki starzenia się skóry: fałdy, bruzdy, kurze łapki, zmarszczki głębokie
 • skóra zapadnięta z ubytkami tkanek
 • wypełnienie i regeneracja blizn po trądziku

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża, karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby krwi.

Warto zauważyć, że zabiegi z wykorzystaniem krwi własnej pacjenta takie jak osocze bogatopłytkowe czy fibryna są jednymi z bezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki wykorzystaniu materiału autologicznego występuje jedynie znikome ryzyko nietolerancji czy alergii. Jest ono niższe niż w przypadku innego rodzaju zabiegów.

Po zabiegu nie należy korzystać z solarium oraz sauny, nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych ani się opalać przez około 2 tygodnie. Wskazane jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Potencjał regeneracyjny fibryny jest znacznie większy niż zwykłego osocza bogatopłytkowego.

Zabieg daje większe i bardziej widoczne efekty w postaci przebudowy, regeneracji i naprawy struktur skóry, między innymi dzięki zawartości komórek macierzystych. Trzeba też zauważyć, że efekty są widoczne od razu po zabiegu. Główne rezultaty to przede wszystkim redukcja zmarszczek, również tych głębokich, a także bruzd. Jest to możliwe dzięki temu, że pod skórą tworzy się siatka złożona z włókiem fibryny. Fibryna z kolei wypycha tkanki, które znajdują się nad nią, co daje efekt łagodnego uwypuklenia, ujędrnienia. Nie bez znaczenia jest tu także długofalowy efekt regeneracji komórek. Ten proces to zasługa płytek krwi, czyli trombocytów, które znajdują się pomiędzy włóknami fibryny. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym nie dają tak wyrazistych efektów.

Zabieg z wykorzystaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej można wykonywać oddzielnie lub w połączeniu z zabiegiem osocza bogatopłytkowego. Takie połączenie pozwoli na maksymalizację obu zabiegów! W przypadku autologicznej fibryny, efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu i utrzymuje się nawet do 2 lat.

Czym różnią się zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego od zabiegów z użyciem fibryny?

W tradycyjnych zabiegach medycyny estetycznej osoczem bogatopłytkowym, płytki krwi zawarte w preparacie bardzo szybko uwalniają duże ilości czynników wzrostu. Inaczej jest w przypadku fibryny. Tutaj płytki krwi osiadają na włóknach fibrynowych, co sprawia, że czynnik wzrostu uwalniany jest dużo wolniej, niż w przypadku osocza. Sprawia to, że efekty regenerujące są bardziej intensywne. To jest właśnie podstawowa różnica między zabiegami wykorzystującymi osocze bogatopłytkowe oraz fibrynę. W przypadku chęci wygładzenia skóry, osocze oraz fibryna są dobrym sposobem na bezpieczną poprawę jej wyglądu.

Pozwól sobie na chwilę przyjemności

Umów się na wizytę do naszego salonu kosmetycznego i poczuj się odmieniona!